Forum ~Uszatkomaniaki~ Strona Główna
Home FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Galerie Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ~Uszatkomaniaki~ Strona Główna -> Drobne dolegliwości -> Problemy z uzębieniem
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy twój królik ma problemy z uzębieniem?
Tak
0%
 0%  [ 0 ]
Nie
100%
 100%  [ 1 ]
Niewiem
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 1

Autor Wiadomość
Bulubek
Nowonarodzony króliś
Nowonarodzony króliś



Dołączył: 08 Lip 2008
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rzeszów
Płeć: Królik

PostWysłany: Wto 11:50, 08 Lip 2008    Temat postu: Problemy z uzębieniem

Króliki z natury są zwierzątkami trawożernymi, które jedzą różne odmiany lekkiej trawy, ale też bardziej twarde rośliny. Zęby rosną królikowi przez całe życie. Królik ma w sumie 28 zębów: 6 siekaczy (zęby, które widzimy z przodu), 2 zestawy górnych i jeden zestaw dolnych - nie ma kłów. Zęby trzonowe zawierają: 3 górne przedtrzonowe, 3 górne trzonowe, 2 dolne przedtrzonowe i 3 dolne trzonowe po każdej stronie. Zęby rosną maksymalnie 3mm tygodniowo. Normalna struktura szczeki pozwala dotykać się siekaczom, ale nie zębom trzonowym. Królik może używać siekaczy do cięcia jedzenia bez pomocy zębów trzonowych. Jedzenie jest brane chwytaniem pyszczkiem i siekaczami i wtedy jest przesuwane językiem do zębów trzonowych. Kiedy pokarm jest gotowy do przeżucia, królik zmienia pozycję szczęki i wtedy używa zębów trzonowych. Od tej pory siekacze nie są już dłużej w kontakcie , pozwalając królikowi przeżuwać. Choroby zębów mogą się zaczynać od zębów trzonowych jak i siekaczy, a nieleczone przenoszą się automatycznie na oba rodzaje zębów.

Choroby zębów u królika (możliwe przyczyny):

Genetyczne

Ludzka ingerencja w genetykę (hodowle ras) niestety spowodowała zmiany anatomiczne, które mogą prowadzić do problemów czy chorób zębów. Długouche miniaturki czy króliki karzełki są tego najlepszym przykładem; długość szczęki została u nich skrócona. Zęby muszą być regularnie skracane, a w niektórych przypadkach wycinane. Taki problem widziany jest głównie u młodych króliczków do pierwszego roku życia i przeważnie najpierw zauważane są siekacze. Jednakże siekacze pozostawione nieleczone prowadzą do zainfekowania zębów trzonowych. Jedynym lekarstwem jest baczne obserwowanie królika i regularne sprawdzanie stanu uzębienia przez weterynarza.

Niewłaściwa dieta

Niewłaściwa dieta, to po zmianach genetycznych, najczęstsza przyczyna chorób zębów u królika. Myślimy, że komercyjne granulki czy mieszanki sprzedawane w sklepach są najwłaściwszym pożywieniem dla naszych królików. Problem polega na tym, iż granulki - z racji ich konsystencji - nie pomagają w naturalnym ścieraniu się ząbków u królika. Inną sprawą jest nadmiar lub niedomiar niektórych składników w granulkach i tak na przykład niewłaściwe dawkowanie wapnia zmienia kształt kośca, co w przypadku zębów prowadzi do ich skrzywienia albo nieprawidłowego wzrostu. Schorzenia będące wynikiem nieprawidłowej diety mogą być niewidoczne nawet przez kilka lat. Przeważnie objawiają się po 3 roku życia.

Trauma - uszkodzenie tkanki

Trauma na pyszczku jest wynikiem zmian w szczęce lub wadliwego zgryzu. Kiedy szczęka jest złamana, może przesunąć się w nienaturalną pozycję. Bardzo ważne jest szybkie leczenie weterynaryjne, aby możliwie jak najszybciej doprowadzić szczękę królika do normalnego stanu.

Infekcje

Infekcje zębów nie należą do często spotykanych u królików. Przeważnie infekcje kanałów są związane z wcześniej występującymi i nieleczonymi (bądˇ niewyleczonymi) chorobami zębów.

Jakie są najczęstrze objawy chorób zębów u królika?

anoreksja czyli utrata apetytu, typowy objaw; królik, który ma problemy z "przerastającymi " ząbkami nie może jeść, gdyż sprawia mu to ból królik jest bardziej wybredny jeśli chodzi o jedzenie; jeśli królik ma problem z przerastającymi ząbkami, przestaje jeść twarde warzywa (np. marchew), a także inne, których nie jest w stanie pogryżć wypadanie jedzenia z pyszczka; królik nadal próbuje jeśc, ale nie może prawidłowo przeżuwać, więc część pokarmu poprostu gubi podczas jedzenia łzawienie - to typowy objaw problemów z ząbkami u królika - zwłaszcza górnych zębów. Końcówki kanałów górnych siekaczy są zamknięte dla kanału łzowego. Gruczoł łzowy nadal produkuje łzy, które " rozlewają " się po twarzy, kąciki oczu są mokre lub pokryte białym zaskorupiałym śluzem. mokry nos albo wysięk z nosa; jeśli kanały górnych siekaczy są zainfekowane (stan zapalny) może wystapić podrażnienie w zatoce policzkowej. Weterynarz określi prawidłową diagnozę po zrobieniu zdjęcia rentgenowskiego. ślinienie się; taką reakcję powoduje ból a także niemożliwość zamknięcia szczęki przez królika przy przerastających zębach. Ślina pozostaje na futerku królika w okolicach jamy gębowej, brody i podbródka. Ślinieniu się mogą towarzyszyć także inne objawy, np. wysoka temperatura. zgrzytanie ząbkami; jest to oznaka wielu chorób u królika. W przypadku chorób z ząbkami odnotowano częste przypadki zgrzytania, okazjonalnie zgrzytanie może być językiem w jaki królik przekazuje swoje emocje, jeśli jednak zgrzytanie jest częste i powtarza się, warto udać się do weterynarza. Jak należy zbadać królika?

Każdy królik powinien mieć przynajmniej raz w roku dokładnie przebadaną jamę szczękową przez weterynarza. Należy pamiętać, iż im wcześniej wykryty zostanie problem, tym większa szansa na szybsze i pomyślne wyleczenie. Króliki u których stwierdzono wcześniej problemy z zębami powinny mieć zrobione zdjęcie RTG, aby upewnic się, gdzie jest źródło infekcji. W niektórych przypadkach zaleca się także badanie krwii króliczka.

Źródło: Uszata strona o królikach. Nie da sie wpisać adresu, bo mam konto tylko 30 min.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ~Uszatkomaniaki~ Strona Główna -> Drobne dolegliwości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

"Blades of Grass" Template by Will Mullis Developer News
Regulamin